DCW12C-12
DigiKey Part Number
1866-1273-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCW12C-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 500mA, 500mA 36V - 72V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA, 500mA
Mfr
Power (Watts)
12 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
84%
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
72V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)