SB10100L | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3372-SB10100LTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | MDD |
Manufacturer Product Number | SB10100L |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 10A Surface Mount TO-277 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750 mV @ 10 A |
Mfr | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package TO-277 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Operating Temperature - Junction -50°C ~ 150°C |
Current - Average Rectified (Io) 10A |