M1575HCT-22P-SMA/100-00043-01
M1575HCT-22P-SMA/100-00043-01
M1575HCT-22P-SMA/100-00043-01
DigiKey Part Number
5420-M1575HCT-22P-SMA/100-00043-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M1575HCT-22P-SMA/100-00043-01
Description
Helical L1 Passive GPS Antenna
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA GPS Whip, Straight SMA Connector Mount
Category
Number of Bands
1
Manufacturer
Maxtena Inc
VSWR
1.5
Packaging
Bulk
Gain
-0.5dBic
Part Status
Active
Termination
SMA
RF Family/Standard
Navigation
Ingress Protection
IP67
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Mounting Type
Connector Mount
Frequency (Center/Band)
1.575GHz
Height (Max)
1.496" (38.00mm)