MPS-12000S-600-20
DigiKey Part Number
4321-MPS-12000S-600-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPS-12000S-600-20
Description
600V 20A, 12KW, Input 342~418VAC
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 600VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 20A Output 12000W Features Key Lock Function, OVP, OCP, OTP, PWM Modulation, Preset Buttons, Remote Voltage Compensation, RS232, RS485, Sense, Short Circuit Protection
Category
Number of Characters
5
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
16.929" L x 22.050" W x 5.197" H (430.00mm x 560.00mm x 132.00mm)
Series
Features
Packaging
Bulk
Power (Watts)
12000W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% FS + 0.1% FS
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage - Supply
342 ~ 418VAC
Voltage Regulation - Load
0.1% FS + 0.1% FS
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage - Output
0 ~ 600VDC
Current Regulation - Load
0.1% FS + 0.1% FS
Current - Output
0 ~ 20A
Ripple
0.2% FS + 50mV