FL1P-22NA-1-R110V
DigiKey Part Number
458-1954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL1P-22NA-1-R110V
Description
LED PNL IND RED 29MM SRW TER
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 35° 110V 20mA Screw Terminal
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.87" (22.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
29.00mm Dia
Lens Style
Round with Flat Top
Millicandela Rating
1000 ~ 1500mcd
Lamp Color
Red
Viewing Angle
35°
Lens Color
Red
Termination Style
Screw Terminal
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP50
Voltage
110V