FL1P-10NJ-4-R24V
DigiKey Part Number
458-1836-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL1P-10NJ-4-R24V
Description
LED PNL IND RED QUICK CONNECT
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 35° 24V 20mA Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.394" (10.00mm)
Lens Style
Round with Flat Top
Millicandela Rating
1000 ~ 1500mcd
Viewing Angle
35°
Lamp Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Lens Color
Red
Ingress Protection
IP50
Ratings
AC/DC
Base Product Number
Voltage
24V