FL1M-8SW-1-G12V
DigiKey Part Number
458-1819-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL1M-8SW-1-G12V
Description
LED PNL IND GREEN WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green 150° 12V 20mA Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Category
Current
20mA
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.31" (8.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Active
Millicandela Rating
8000 ~ 10000mcd
Type
LED
Viewing Angle
150°
Lamp Color
Green
Termination Style
Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Lens Color
Green
Ingress Protection
IP65
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
12V