SDS065J012S3-ISARH
DigiKey Part Number
1214-SDS065J012S3-ISARHTR-ND - Tape & Reel (TR)
1214-SDS065J012S3-ISARHCT-ND - Cut Tape (CT)
1214-SDS065J012S3-ISARHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Sanan Power Semiconductor
Manufacturer Product Number
SDS065J012S3-ISARH
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 44A 4DFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 44A Surface Mount 4-DFN (8x8)
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
36 µA @ 650 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
651pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
4-DFN (8x8)
Current - Average Rectified (Io)
44A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 12 A