MP-1616-1100-40-80
DigiKey Part Number
1214-1521-2-ND - Tape & Reel (TR)
1214-1521-1-ND - Cut Tape (CT)
1214-1521-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP-1616-1100-40-80
Description
LED XNOVA CUBE WHT 4000K 1616
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Xnova™ Cube White, Neutral 4000K 3.3V 150mA 170° 0606 (1616 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MP-1616-1100-40-80 Models
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
200mA
Series
Viewing Angle
170°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Color
Supplier Device Package
1616
CCT (K)
4000K
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
65lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Test
150mA
Thermal Resistance of Package
22°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V