L2C5-57701204E1300
DigiKey Part Number
1416-1866-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C5-57701204E1300
Description
LED COB LUXEON CL WHT RECT 5700K
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
34.8V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
156 lm/W
Packaging
Tube
Current - Max
900mA
Part Status
Not For New Designs
CRI (Color Rendering Index)
70
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Cool
Size / Dimension
20.00mm L x 24.00mm W
CCT (K)
5700K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Configuration
Rectangle
Light Emitting Surface (LES)
13.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
2443lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
450mA