L2C5-40901208E1500
DigiKey Part Number
1416-1850-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C5-40901208E1500
Temperature - Test
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
34.8V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
125 lm/W
Current - Max
1.8A
Part Status
Not For New Designs
CRI (Color Rendering Index)
90
Size / Dimension
20.00mm L x 24.00mm W
Height
1.50mm
Light Emitting Surface (LES)
15.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
3902lm (Typ)
Current - Test
900mA