L135-L567003500000
DigiKey Part Number
1416-1440-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1440-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-1440-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L135-L567003500000
Description
LED LUXEON 3535L LIME 3535
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color LUXEON 3535L Lime 1414 (3535 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
56lm (Typ)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
115°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Color
Supplier Device Package
3535
Current - Test
100mA
Size / Dimension
0.138" L x 0.134" W (3.50mm x 3.40mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.05V
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Lumens/Watt @ Current - Test
184 lm/W
Thermal Resistance of Package
11.5°C/W
Current - Max
200mA