V48MLA1210NHAUTO
DigiKey Part Number
F11303TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11303CT-ND - Cut Tape (CT)
F11303DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V48MLA1210NHAUTO
Description
VARISTOR 60.5V 250A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60.5 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Current - Surge
250 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
1.2J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
40 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
48 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
54.5 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
60.5 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Max)
66.5 V