V300LA40CPX745
DigiKey Part Number
V300LA40CPX745-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V300LA40CPX745
Description
VARISTOR 455V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
455 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V300LA40CPX745 Models
Category
Current - Surge
10 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
335J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
7000 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
300 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
420 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
455 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
490 V