V250LA40CPX620
DigiKey Part Number
F5382-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V250LA40CPX620
Description
VARISTOR 383.5V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
383.5 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V250LA40CPX620 Models
Category
Current - Surge
10 kA
Energy
300J
Capacitance @ Frequency
7000 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
250 V
Varistor Voltage (Min)
354 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
383.5 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
413 V