V20E300P
DigiKey Part Number
F3445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E300P
Description
VARISTOR 470V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V20E300P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
250J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V