V12MLA0805LNHAUTO
DigiKey Part Number
18-V12MLA0805LNHAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-V12MLA0805LNHAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
18-V12MLA0805LNHAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V12MLA0805LNHAUTO
Description
VARISTOR 16V 40A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 V 40 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Current - Surge
40 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
0.1J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
410 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
9 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
12 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
14 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
16 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max)
18.5 V