V10E300P
DigiKey Part Number
F5347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E300P
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V10E300P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V