TSV250-130F-2
DigiKey Part Number
TSV250-130F-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
TSV250-130F-2CT-ND - Cut Tape (CT)
TSV250-130F-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSV250-130F-2
Description
PTC RESET FUSE 60V 130MA 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 130 mA Ih Surface Mount 2-SMD
Category
Time to Trip
2 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
12 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2-SMD
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.240" L x 0.272" W (6.10mm x 6.90mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
130 mA
Thickness (Max)
0.126" (3.20mm)
Current - Trip (It)
260 mA
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Max
3 A