TSM600-250F-2
DigiKey Part Number
TSM600-250F-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
TSM600-250F-2CT-ND - Cut Tape (CT)
TSM600-250F-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM600-250F-2
Description
PTC RESET FUSE 250V 250MA 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 250V (600V Int) 250 mA Ih Surface Mount 4-SMD
Category
Time to Trip
6 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
7 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
4-SMD
Voltage - Max
250V (600V Int)
Size / Dimension
0.681" L x 0.425" W (17.30mm x 10.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
250 mA
Thickness (Max)
0.461" (11.70mm)
Current - Trip (It)
860 mA
Approval Agency
CSA, UL
Current - Max
3 A