TPSMD22A
DigiKey Part Number
F6567TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6567CT-ND - Cut Tape (CT)
F6567DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMD22A
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35.5V Clamp 84.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
84.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V