TMOV20RP750EL2B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1.2 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV20RP750EL2B7
DigiKey Part Number
TMOV20RP750EL2B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP750EL2B7
Description
VARISTOR 1.2KV 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Energy
480J
Capacitance @ Frequency
175 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
750 V
Maximum DC Volts
970 V
Varistor Voltage (Min)
1.08 kV
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1.2 kV
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
1.32 kV