TMOV20RP420M
DigiKey Part Number
F4051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP420M
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
680 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm 3-Lead
Energy
320J
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
420 V
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 20mm 3-Lead
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
748 V