TMOV20RP275E
DigiKey Part Number
F4042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP275E
Description
VARISTOR 430V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
430 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Energy
190J
Capacitance @ Frequency
900 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
275 V
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
473 V