TMOV14RP510E
DigiKey Part Number
F10931-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP510E
Description
VARISTOR 820V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMOV14RP510E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
185J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
738 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
820 V
Package / Case
Disc 14mm