SZ1SMC16AT3G
DigiKey Part Number
F11582TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11582CT-ND - Cut Tape (CT)
F11582DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMC16AT3G
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Detailed Description
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A