SRP1-CRARH-050TC-N
DigiKey Part Number
5666-SRP1-CRARH-050TC-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1-CRARH-050TC-N
Description
SRP1-CR
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
AC
Mfr
Voltage - Input
90 ~ 280VAC
Series
Voltage - Load
48 V ~ 600 V
Packaging
Bulk
Load Current
50 A
Part Status
Active
On-State Resistance (Max)
6.3 mOhms
Mounting Type
Chassis Mount
Termination Style
Screw Terminal
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C