SP36-01WTG-C-HV
DigiKey Part Number
F6964TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6964CT-ND - Cut Tape (CT)
F6964DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP36-01WTG-C-HV
Description
TVS DIODE 36VWM 48VC 2FLIPCHIP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V Clamp 1.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-FlipChip
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
100W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
10pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Package / Case
2-XFDFN, FCDFN
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48V