SMDJ7.5CA
DigiKey Part Number
SMDJ7.5CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ7.5CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ7.5CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ7.5CA
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.9V Clamp 232.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDJ7.5CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
232.6A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V