SMCJ90A-HRAT7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
146V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ90A-HRAT7
DigiKey Part Number
SMCJ90A-HRAT7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ90A-HRAT7
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V