SMAJ70CA
DigiKey Part Number
SMAJ70CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ70CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ70CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 3.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ70CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.5A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V