SMAJ48CA
DigiKey Part Number
SMAJ48CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ48CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ48CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ48CA
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 5.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ48CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.2A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V