SMA6L7.5A
DigiKey Part Number
SMA6L7.5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6L7.5A
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.9V Clamp 46.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMA6L7.5A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V