SLD48-018-B
DigiKey Part Number
SLD48-018-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD48-018-B
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC P600
Detailed Description
77.4V Clamp 65.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
65.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V