SL1002A090SM
DigiKey Part Number
F3356TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3356CT-ND - Cut Tape (CT)
F3356DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1002A090SM
Description
GDT 90V 5KA 2 POLE SURFACE MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 90 V 5000A (5kA) 2 Pole Surface Mount
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2-SMD Cylinder Square End
Voltage - DC Spark Over (Nom)
90 V