SK016NRP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SK016NRP |
Description | SCR 1KV 16A TO-263 (D2PAK) |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | SCR 1 kV 16 A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2PAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Hold (Ih) (Max) 40 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Off State (Max) 20 µA |
Part Status Active | Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 188A, 225A |
Voltage - Off State 1 kV | SCR Type Standard Recovery |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 30 mA | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Current - On State (It (AV)) (Max) 10 A | Supplier Device Package TO-263 (D2PAK) |