PSR072DL0500X | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-PSR072DL0500X-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSR072DL0500X |
Description | FUSE SQUARE 500A 1.3KVAC/1KVDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500A 1.3 kVAC 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount |
Series | Applications Semiconductors |
Packaging Box | Features Indicating |
Part Status Active | Approval Agency CCC, CE, cURus, UL |
Mounting Type Bolt Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type Square | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 150kA DC |
Current Rating (Amps) 500A | Size / Dimension 2.843" L x 2.362" W x 2.598" H (72.20mm x 60.00mm x 66.00mm) |