PSR072DL0400X
DigiKey Part Number
5666-PSR072DL0400X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR072DL0400X
Description
FUSE SQUARE 400A 1.3KVAC/1KVDC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400A 1.3 kVAC 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Packaging
Box
Features
Indicating
Approval Agency
CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
400A
Size / Dimension
2.843" L x 2.362" W x 2.598" H (72.20mm x 60.00mm x 66.00mm)