MINIASMDC075F/24-2
DigiKey Part Number
MINIASMDC075F/24-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MINIASMDC075F/24-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MINIASMDC075F/24-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINIASMDC075F/24-2
Description
PTC RESET FUSE 24V 750MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MINIASMDC075F/24-2 Models
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
290 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Polymeric
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
24V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It)
1.5 A
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Max
40 A
Thickness (Max)
0.057" (1.46mm)