MDSR-10-20-25
DigiKey Part Number
HE562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDSR-10-20-25
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 20 ~ 25AT Operate Range 10W 350mA (AC), 500mA (DC) 140 V Through Hole
Category
Power - Rated
10W
Operate Time
0.5 ms
Series
Release Time
0.1 ms
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
Axial
Length - Overall
1.590" (40.39mm)
Size - Body
0.071" Dia x 0.400" L (1.80mm x 10.16mm)
Operate Range
20 ~ 25AT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Switching
350mA (AC), 500mA (DC)
Capacitance
0.2 pF
Voltage - Switching AC
140 V
Current - Carry
1A (DC)
Voltage - Switching DC
200 V