MCR12DSMT4G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCR12DSMT4G |
Description | SCR 600V 12A TO-252 (DPAK) |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | SCR 600 V 12 A Sensitive Gate Surface Mount TO-252 (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Hold (Ih) (Max) 6 mA |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Off State (Max) 10 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A @ 60Hz |
Part Status Active | SCR Type Sensitive Gate |
Voltage - Off State 600 V | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 µA | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.9 V | Supplier Device Package TO-252 (DPAK) |
Current - On State (It (AV)) (Max) 7.6 A | Base Product Number |
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A |