MCAS040.V
DigiKey Part Number
MCAS040.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAS040.V
Description
FUSE AUTO 40A 32VDC 1 PC CARD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 A 32 V Fuse Automotive Requires Holder Auto Link
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Requires Holder
Color
Green
Fuse Type
Size / Dimension
0.421" L x 0.244" W x 0.689" H (10.70mm x 6.20mm x 17.50mm)