LFT600602C | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-LFT600602C-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LFT600602C |
Description | FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fuse Block 60 A 600V 2 Circuit Cartridge DIN Rail |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current Rating (Amps) 60 A |
Packaging Box | Fuseholder Type Block |
Part Status Active | Number of Circuits 2 |
Mounting Type | Voltage |
Fuse Size 0.813" Dia x 1.56" L (20.65mm x 39.7mm) | Termination Style Box Lug |