LFPSJ603.Z
LFPSJ603.Z
LFPSJ603.Z
DigiKey Part Number
5666-LFPSJ603.Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFPSJ603.Z
Description
FUSE HLDR CART 600V 60A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Holder 60 A 600V 3 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
60 A
Mfr
For Use With/Related Products
Class J Fuses
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Box
Fuseholder Type
Holder
Part Status
Active
Number of Circuits
3
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
1.063" Dia x 2.374" L (27mm x 60.3mm)