L60030C2PQDIN
DigiKey Part Number
5666-L60030C2PQDIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L60030C2PQDIN
Description
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 30 A 600V 2 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
For Use With/Related Products
5AG, 13/32" x 1-1/2" (Midget)
Mfr
Fuse Type
Cartridge
Series
Fuseholder Type
Block
Packaging
Box
Number of Circuits
2
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Termination Style
Screw Terminal, Pressure Plate, Quick Connect
Fuse Size
0.394" Dia x 1.496" L (10mm x 38mm)
Contact Material
Copper Alloy
Current Rating (Amps)
30 A