L50QS250.V
DigiKey Part Number
L50QS250.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50QS250.V
Description
FUSE CRTRDGE 250A 500VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250A 500 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 50kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
250A
Size / Dimension
1.500" Dia x 4.343" L (38.10mm x 110.31mm)
Voltage Rating - AC
500 VAC