L50QS125.V
DigiKey Part Number
L50QS125.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50QS125.V
Description
FUSE CRTRDGE 125A 500VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125A 500 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
125A
Size / Dimension
1.218" Dia x 3.625" L (30.94mm x 92.08mm)
Voltage Rating - AC
500 VAC