KLKR030.TS
DigiKey Part Number
5666-KLKR030.TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKR030.TS
Description
FUSE CARTRIDGE 30A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
30A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC