KLKR010.T
DigiKey Part Number
F5249-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKR010.T
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
CC
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
10A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC