KLKD010.T
DigiKey Part Number
F1830-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKD010.T
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 600 VAC 600 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Solar (Photovoltaic)
Packaging
Box
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 50kA DC
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
10A
Melting I²t
278.39
Voltage Rating - AC
600 VAC
DC Cold Resistance
0.0128 Ohms